Ieškoti

Iš viso rezultatų:

TYLIOS ŠVENTOVĖS atsiveria Palangoje

Data: 2020 m. liepos 14 d. 10:00 - rugpjūčio 07 d. 18:00 Kategorija: Parodos

Kviečiame į liepos 14 d.- rugpjūčio 7 d. Palangos gintaro muziejuje atvertas TYLIAS ŠVENTOVES!
Tai multimedijos menininkų Augustino Našlėno ir Viliaus Jokubaičio audiovizualinė instaliacija.

Liepos 14 d. 12-17 val. menininkas Augustinas Našlėnas susitiks ir kalbėsis su lankytojais.

Instaliaciją nemokamai aplankyti galima muziejaus edukacijų salėje antradieniais– sekmadieniais 10-18 val.

Menininkas Augustinas Našlėnas pristato kūrinį:

"TYLIOS ŠVENTOVĖS - tai audio-vizualinė instaliacija,
susidedanti iš 90 minučių video filmo ir 5.1 erdvinio garso takelio. Šiame projekte bendradarbiauju su savo kraštiečiu multimedijos menininku Viliumi Jokubaičiu (www.vilo.fm). Vilius šiuo metu gyvena Glasgow mieste, Didžiojoje Britanijoje, kur dėsto garso režisūrą Glasgow SAE institute. Vilius sukūrė „Tylių šventovių“ garso takelį, o aš – video filmą.

Tylios šventovės – tai devyni istoriškai reikšmingi taškai, išsidėstę palei Minijos upės slėnį nuo Macuičių gyvenvietės iki Kvietinių kaimo, Klaipėdos rajone. Tai ir Kalniškės (Gargždų) piliakalnis, kur stovėjo XIII a. viduryje minima Kuršių pilis, šalia buvusi senosios baltų tikybos alkavietė, bei šimtamečių ąžuolų giraitė ir I tūkstantmečio pr. Kr. pilkapynas prie Kvietinių kaimo, kur 2015 metais buvo rasti du išskirtiniai palaidojimai molinėse urnose.

Mane ir Vilių nuo vaikystės su šiomis vietomis sieja stiprus dvasinis ryšys, kuris, metams bėgant gyvenant svetur, ne tik neišblėso, bet dar sustiprėjo. 2018 vasarą mes kartu aplankėme visas devynias vietas ir patyrėme fantastiškų išgyvenimų, kuriuos toliau įprasminome TYLIŲ ŠVENTOVIŲ instaliacijoje.

TYLIOSE ŠVENTOVĖSE susipina keletas koncepcijų:

* Psichogeografija, terminas, suformuotas postmodernios filosofijos atstovo Guy Debord 1955 metais, nusakantis veiklą, kuria siekiama išsiaiškinti (sąmoningai, ar nesąmoningai suformuotos) geografinės aplinkos poveikio žmonių elgsenai ir emocinei būsenai dėsnius ir efektus. Psichogeografijos praktika, kuri tapo populiari tarp šiuolaikių literatų, susideda iš patirties, įgytos per tiesioginį kontaktą su tiriama erdve, lyginimo su prieinama istorine informacija apie tą erdvę.
* Zen-budistinė sąmonės samprata. Mane ir Vilių sieja domėjimasis Zen filosofija ir meditacijos praktika. Būtent šį metodą pasitelkėme savo psichogeografiniams ieškojimams devyniuose minėtuose taškuose.
* Sigilai – grafiniai ženklai, padedantys meditacijų metu pasiekti tam tikrus pokyčius sąmonės būsenoje. Tai praktika, apie kurią pirmosios žinios pasiekia mus iš vėlyvųjų viduramžių, kurią atgaivimo britų menininkas Austin Osman Spare pirmajame XX amžiaus dešimtmetyje, su kuria vėliau plačiai eksperimentavo siurrealistų judėjimo atstovai Max Ernst, Salvador Dali, Joan Miro ir kt., ir kuri taip pat taikoma šiuolaikinėje psichoterapijoje. Žinios apie sigilus įkvėpė mane kiek kitaip pažvelgti į senovinius baltų ženklus. BALTIŠKI SIGILAI – tai simbolinės ženklų kompozicijos, gimusios iš praktinių eksperimentų bandant atgaivinti intuityvų kontaktą su mūsų protėvių mokėta ženklų kalba. Bemedituojant minėtose devyniose vietose spontaniškai atsiradusios formų užuominos po to analizuotos pasitelkiant etnologinius ir semiotinius archetipinių baltų ženklų aiškinimus. Eksperimentų rezultatas – šešiolika sigilų, išreiškiančių įvairias su kosmologija ir sąmonės būsenomis susijusias sąvokas. Šie šešiolika sigilų ir tapo ašiniu TYLIŲ ŠVENTOVIŲ filmo elementu. Taip pat jie tapo 16 atvirukų rinkiniu, kurį įsigyti galima internetu.

Video filmas susideda iš 18 animuotų fotomontažų, sudarytų iš fotografijų, padarytų minėtose vietose. Jo eigoje subtiliai jaučiama paros ir metų laikų kaita ir cikliškumas. Garso takelis sudarytas iš įrašų, taip pat padarytų įvairiu metų ir paros laiku tose pačiose devyniose vietose. Sigilai išnyra ekrane kritiniais filmo momentais, akomponuojami Viliaus sukurtų trimačių garsinių struktūrų. Žiūrovui, esančiam instaliacijoje, tai suvokiama kaip subtili būsenų kaita, panaši į meditacijos metu patiriamus pojūčius. Taip, pasinaudodami šiuolaikėmis technologijomis, norime pabandyti nukelti žiūrovus į panašias sąmonės būsenas, kurias patyrėme medituodami devyniose minėtose vietose ir kurios tapo BALTIŠKŲ SIGILŲ šaltiniu.

TYLIŲ ŠVENTOVIŲ kūrinio tikslai:

* Įkvėpti žiūrovus ieškoti kitokių, subtilesnių kontakto su savo aplinka būdų. Emocinis ryšys su natūralia aplinka yra svarbus mūsų psichologiniam gerbūviui, tačiau vis didėjant urbanizacijai ir vis greitėjant gyvenimo tempui yra sunku šį ryšį išlaikyti. "Tylios šventovės" demonstruoja vieną iš būdų, kaip tai daryti.
* Kelti susidomėjimą istorine krašto praeitimi ir įkvėpti kitus ieškoti individualaus ryšio su šia praeitimi. Pagrindinis šio kūrinio kvietimas ir raginimas – „suraskime savo tylias šventoves“. Suraskime vietas, kuriose praleistas laikas sugrąžintų mums dvasios pilnatvę ir kartu atgaivinkime šių vietų prasmę savo buvimu.
* Kelti susidomėjimą baltų kultūros paveldu, ypač – senoviniais ženklais. Plėsti visuomenės supratimą apie šį mūsų senosios kultūros reliktą. Prisidėti prie šio paveldo integravimo į šiuolaikinį gyvenimą."

Šiuolaikinio meno projektas TYLIOS ŠVENTOVĖS yra Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros ir meno stipendininkas.

lt
en ru