Renginių akimirkos
Minint Palangos grąžinimo Lietuvai 100-metį, lopšelio-darželio „Žilvinas“ kūrybinė grupė sukūrė muzikinį sveikinimą „Šoku ir dainuoju Palangai“. Projektas subūrė visų Palangos miesto ikimokyklinių įstaigų vaikų kolektyvus ir meninio ugdymo mokytojus vienai idėjai: visiems kartu padainuoti dainą ir pašokti bendrą šokį savo gimtajam miestui. Po intensyvaus darbo, mokantis šokti ir dainuoti, filmuojantis, įrašant dainą studijoje, iš atskirų epizodų sumontuojant filmuką, galime džiaugtis nuotaikingu, smagiu rezultatu. Kviečiame pasigrožėti:
Dainos muzikos ir žodžių autorė Regina Bočkienė.
Choreografijos autorė Monika Kažienė.
Prodiuseris Raimundas Žilius.
Montažo režisierius Žymantas Žilius.
Dainą atlieka Palangos lopšelių-darželių „Žilvinas“ ir „Ąžuoliukas“ vaikai (meninio ugdymo mokytojos Valdonė Juozapavičienė ir Nijolė Petrauskienė).
Šoka vaikai iš Palangos ikimokyklinio ugdymo įstaigų: „Ąžuoliukas“ (mokytoja Nijolė Petrauskienė), „Pasaka“ (mokytoja Monika Kažienė), „Gintarėlis“ (mokytoja Aurelija Stonkutė), „Nykštukas“ (šokių vadovė Erika Kuzmenko), „Žilvinas“ (mokytoja Monika Kažienė).
Savivaldybėje nuo rugsėjo 29 iki spalio 15 d. buvo eksponuojama palangiškių kūrybos darbų paroda „Palanga – mano miestas“, skirta Palangos grąžinimo Lietuvai 100-mečiui.
Parodoje, kurią organizavo bendruomenė „Palangos santarvė“ bei jos pirmininkė Daina Eimanavičienė, pristatyti 13 kurorto gyventojų darbai. „Visi autoriai – nedalyvaujantys jokiose meno organizacijose bei kuriantys laisvu nuo darbo metu. Kiekvienas dalyvis parodai pateikė po du darbus“, – sakė D. Eimanavičienė.
Parodoje „Palanga – mano miestas“ pristatomi labai įvairūs darbai: keramikos, tapybos, fotografijos, nėriniai, siuvinėjimo kryželiu, veltinio ir kt. „Žanras – labai įvairus. Kūrėjai patys sprendė, kaip pateikti Palangą“, – kalbėjo bendruomenės „Palangos santarvė“ pirmininkė.
Tai – jau penktoji bendruomenės „Palangos santarvė“ iniciatyva surengta kurorto gyventojų darbų paroda. Kasmet savo kūrinius visuomenei pristato vis kiti autoriai.
2021 m. rugsėjo 18 d. Palangos kurorto muziejuje organizuota konferencija „Palanga grįžta Lietuvai“, skirta Palangos ir Šventosios įtraukimo į Lietuvos sudėtį šimtmečiui paminėti. 1920 m. rugsėjo 28 d. Rygoje Lietuva ir Latvija pasirašė sutartį dėl sienos nustatymo, pasitelkiant Tarptautinę arbitražo komisiją, kurios sprendimas užbaigė diplomatinį ginčą dėl teritorijų pasidalijimo tarp kaimyninių valstybių. Tuometinis įtemptas ir emocionalus ginčas tarp Lietuvos ir Latvijos jau tapo istorija, tad praėjus šimtmečiui, norisi paskatinti istorijos, diplomatijos ir politikos tyrėjus ir visuomenės narius padiskutuoti siekiant suprasti tokius Lietuvos Respublikai svarbus įvykius.
Lietuva be Palangos ir Baltijos pajūrio šalia jos yra nebeįsivaizduojama.
Konferencijoje pranešimus skaitė istorijos tyrimų patirtį turintys mokslininkai iš Lietuvos ir Latvijos: LMA akademikas, prof. habil. dr. Vladas Žulkus (Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas), prof. dr. Vygantas Vareikis (Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas), prof. dr. Dalia Kiseliūnaitė (Klaipėdos universitetas), dr. Algimantas Kasparavičius (Lietuvos istorijos institutas), dr. Vilma Bukaitė (Lietuvos nacionalinio muziejaus Signatarų namai), mgr. Virginija Paluckienė (Palangos kurorto muziejus), dr. Krišs Kapenieks (Latvijos karo muziejus), dr. Ingrida Jakubavičienė (Istorinė Lietuvos Respublikos prezidentūra Kaune).
Daugiau žiūrėti www.palanga.lt skiltyje Palangos grąžinimo Lietuvai šimtmetis ----- Nuotraukų galerija
2021 m., švenčiant Palangos grąžinimo Lietuvai šimtmetį, Palangos miesto savivaldybė kartu su Palangos kurorto muziejumi ir VšĮ Vytauto Kuso galerija-studija pristatė parodą, skirtą kurorto šimtmečio akimirkoms. Ši paroda netradicinė, pirmą kartą buvo eksponuojama ant vieno svarbiausių Palangos simbolių – poilsiautojų ypač mėgstamo tilto. Parodoje buvo galima išvysti 50 unikalias kurorto šimtmečio akimirkas, kuriose atsispindi Latvijos valstybės vadovavimo, tarpukario, sovietmečio ir nepriklausomybės laikotarpiai.
Daugiau žiūrėti www.palanga.lt skiltyje Palangos grąžinimo Lietuvai šimtmetis ----- Nuotraukų galerija
Daugiau žiūrėti www.palanga.lt skiltyje Palangos grąžinimo Lietuvai šimtmetis ----- Nuotraukų galerija
Daugiau žiūrėti www.palanga.lt skiltyje Palangos grąžinimo Lietuvai šimtmetis ----- Nuotraukų galerija
Daugiau žiūrėti www.palanga.lt skiltyje Palangos grąžinimo Lietuvai šimtmetis ----- Nuotraukų galerija
Daugiau žiūrėti www.palanga.lt skiltyje Palangos grąžinimo Lietuvai šimtmetis ----- Nuotraukų galerija
Renginio pavadinimas "„Pajūrio vaikai sveikina Palangą ir l. d. „Gintarėlis“ bendruomenę“"
Birželio 12 dieną Palangos kurorto muziejuje rinkosi poezijos konkurso “Haiku Palangai 2021” laimėtojai.
Haiku – tai trijų eilučių japoniškos prozinės poezijos eilėraštis, sukomponuotas iš paprastų žodžių, paprastomis priemonėmis, tačiau talpinantis savyje visą istoriją, peizažą, didelį jausmą.
Metų pradžioje paskelbtas konkursas buvo skirtas Palangos krašto prijungimo prie Lietuvos šimtmečiui ir kvietė kurti– haiku posmus ir skirti juos Palangai. Tai jau ketvirtus metus muziejuje rengiamas konkursas. Šių metų tema – gera žinia. Gera žinia mūsų miestą pasveikino daugiau nei šimtas haiku kūrėjų iš Vilniaus, Kauno, Radviliškio, Klaipėdos, Kretingos, Švenčionių, Biržų, Kelmės, Skuodo ir kitų Lietuvos miestų ir miestelių. Dalyviai buvo skirstomi į tris grupes pagal amžių: jaunesnysis, vyresnysis mokyklinis amžius ir suaugusių grupė.
Dalyvius vertino komisija, kurios nariai buvo žurnalistė Livija Grajauskienė, rašytojas, eseistas, Nacionalinės premijos laureatas Rolandas Rastauskas ir komisijos pirmininkas, japonologas, haiku žinovas Vytautas Dumčius. Komisija skyrė po tris pagrindinius ir po du papildomus prizus visose amžiaus grupėse. Pagrindinių prizų laimėtojai apdovanoti suvenyrais – stiklo knygomis su išgraviruotu savo haiku, papildomų prizų laimėtojai – vertingomis knygomis.
Jaunesniojo mokyklinio amžiaus grupėje papildomu komisijos prizu apdovanotas Jokūbo Kavaliausko (12 m.) iš Vilniaus haiku:
„Pagaliau sniegas.
Praviros durys laukan.
Krentu į pusnį.“
ir Tomos Paknytės (13 m.) iš Panevėžio:
„Vasaros vėjui
Pušys pasakas seka
Šypsosi diena“
III-ią vietą šioje amžiaus grupėje iškovojo Elzė Beniušytė (13 m. Vilnius) –
„Vėjas žinovas.
Žvėrys, paukščiai sugrįžta!
Kirminas meldžias.“
II-ą vietą – Vakaris Daugirda (13 m., Vilnius) –
„Praplėšiu laišką
ir jaudulys atlėgsta.
Senelis sveikas.“
I-ą – Sofija Vasilevskytė (13 m. Vilnius) –
„Saulės akinių
armija. Saulės juodai
nenudažysi.“
Vyresniojo mokyklinio amžiaus grupėje papildomi komisijos prizai skirti Ivetai Skulmytei (Radviliškis):
„Meilė ir jūra,
Mano delnas tavajam –
Amžinas bučinys“
ir palangiškei Mūzai Svetickaitei už haiku:
„– Ir šitai praeis, –
Šimtą metų byloja
Bažnyčios varpas.
III-ia vieta skirta kretingiškiui Linui Daugėlai, komisija skyrė prizą už haiku:
„Basanavičiaus gatvėj
Emigrantai
stiklina langus“
II-a vieta – Aurelija Astikaitė iš Švenčionių –
„Ant briedžio rago
Šerkšnas prašos pakilti
Ir vėl į dangų.“
I-a vietą komisija nusprendė skirti moksleivei iš Kauno Kamilei Rimdeikaitei už haiku:
„Prieš brolius savo
kovoje dėl verkiančių
bangų laimėjom“
Suaugusių grupėje komisija nusprendė apdovanoti nuolatinius konkurso dalyvius: vilnietį Dainių Dirgėlą už haiku:
„pasų kontrolė
kerta jūrinę sieną
įstrižos bangos“
ir Aleksandrą Saką iš Klaipėdos, jo haiku:
„Kuršiai paliko
Broliams savo dėkingiems
Žemę ir jūrą.“
III-ią vietą laimėjo kūrėja iš Salantų, taip pat nuolatinė konkurso dalyvė Adelė Semenavičienė. Ji šiais metais sukūrė haiku žemaitiškai:
„Mėgluots rytmetis...
Žaliūs maurūs spind gintars.
Sraige! Op! Šliaužk iš če!“
II-oji vieta komisijos sutarimu skirta Danutei Lekniuvienei iš Skuodo, jos haiku:
„Sirenų dainos
Spurda žvejų tinkluose.
Kuršiuko šokis.“
Pirmą kartą per konkurso istoriją geriausiais haiku Palangai sukurtas Palangoje.
I-oji vieta ir komisijos prizas už haiku:
„ruduo prie jūros
vėjas pusto smėlį –
tiesą į akis“
skirtas mūsų miesto poetei Eglei Baranauskaitei.
Palangos kurorto muziejus taip pat atrinko ir apdovanojo tris dalyvius muziejaus prizais –knygomis: Domą Šepetį (12 m.) iš Vilniaus:
„Katinas sugavo tigrą.
Margas kilimėlis vonioje
Tai – jo svajonė“,
Kamilę Gabalytę iš Radviliškio:
„Birutės kalnas
Meilės širdžių legenda
Tai – istorija.“
Alma Viskontienė iš Palangos sužavėjo muziejaus darbuotojus istorišku haiku:
„Šniokščia Baltija
Birutės dvasia sklando
Ačiū,J. Simpsonai!“
Kad trumpučiai haiku neištirptų atmintyje, juos rasite prisėdę ant suoliukų skverelyje prie muziejaus. Atėję paskaityti knygos, pailsėti ar atsikvėpti medžių pavėsyje įkvėpkite gaivaus oro ir nuspalvinkite akimirką skaitydami haiku. Visų autorių haiku video ieškokite muziejaus facebook.com paskyroje.
O muziejus tikisi, kad kitais metais konkursas taip pat įvyks, bus toks pat turtingas ir į apdovanojimų ceremoniją sukviesime visus norinčius, ne tik laimėtojus.
Palangos lopšelis-darželis "Pasaka“ kartu su Palangos ikimokyklinio ugdymo įstaigomis ("Ąžuoliukas“, "Gintarėlis“, "Nykštukas“, "Sigutė“, "Žilvinas“) sėkmingai įgyvendino projektą "Pasaka Palangoje“, skirtą Palangos grąžinimo Lietuvai šimtmečiui paminėti. Palangos "Pasakų parke“ įrengėme miniatiūrų ekspoziciją pagal legendą "Jūratė ir Kastytis“, kuria visą vasarą galės grožėtis Palangos miesto gyventojai ir svečiai. Vykdant projektą įsitraukė ir prisidėjo visa Palangos lopšelio-darželio "Pasaka“ bendruomenė. Projektą inicijavo ir įgyvendino mokytojos Banga Gabriolaitė, Silva Mažeikytė, Viktorija Paulauskienė, labiausiai atsiskleidė mokytojos Viktorijos Kellė kūrybiškumas ir meniniai gebėjimai.
Kviečiame didelius ir mažus aplankyti ir atrasti Palangos "Pasakų parke“ dar vieną pasaką!
Palangai 2021-ieji metai yra ypatingi. Prieš šimtą metų, 1921-aisiais kovo 30 dieną , Palanga buvo grąžinta Lietuvai. Pažymint šį jubiliejų, Palangoje buvo sudaryta plati ir įvairi kultūrinių renginių programa. Palangos lopšelis-darželis ,,Ąžuoliukas“ įsijungė į šią programą ir nutarė pasveikinti Palangą skambiomis ikimokyklinio amžiaus vaikų dainomis, pakviesdami mažuosius dainorėlius iš visos Lietuvos į respublikinį ikimokyklinio amžiaus vaikų dainų festivalį ,,Skambiausios dainos, Tau gražuole Palanga“. Džiaugiamės, kad į kvietimą atsiliepė visos Palangos miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigos, tai lopšeliai-darželiai: ,,Žilvinas“, ,,Gintarėlis“, ,,Pasaka“, ,,Nykštukas“, ,,Sigutė“, tai pat Kretingos lopšeliai-darželiai: ,,Ąžuoliukas“, ,,Žilvitis“, Vydmantų gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyrius ,,Pasagėlė“, Šilutės lopšelis-darželis ,,Ąžuoliukas“, Nidos lopšelis-darželis ,,Ąžuoliukas“, Tauragės lopšelis-darželis ,,Ąžuoliukas“. Sulaukėme linksmų ir nuotaikingų dainų apie jūrą, Palangą, Lietuvą, lietuvių liaudies dainų, kurias atliko solistai, berniukų tercetas, ansambliai. Vaikai ne tik dainavo, bet ir išsakė gražiausius sveikinimus bei palinkėjimus Palangai. Labai gaila, kad dėl esamos pandemijos dalyviai negalėjo atvykti į Palangą, tad festivalį teko perkelti į virtualią erdvę.
Tikimės, kad respublikinis vaikų dainų festivalis ,,Skambiausios dainos, Tau gražuole Palanga“ taps tradiciniu ir mažieji dainininkai bei jų mokytojos galės skirti ne tik savo dainas ir palinkėjimus Palangai, bet ir atvykti pasisvečiuoti, pabendrauti, pasigrožėti Palanga ir jūra.
Festivalio ,,Skambiausios dainos, Tau gražuole Palanga“ filmuotą renginį galite pamatyti Palangos lopšelio-darželio ,,Ąžuoliukas“ interneto svetainėje. https://www.azuoliukaspalanga.lt
Gegužės 14 d. Palangos Kurhauzo koncertų salėje vyko Palangos Stasio Vainiūno meno mokyklos mokytojų koncertas ir kūrybinių darbų paroda bei retrospektyvinė mokyklos dailės klasių mokinių darbų paroda išeksponuota Kurhauzo prieigose.
Pristatoma Palangos lopšelio-darželio „Gintarėlis“ mokytojų, ugdytinių ir jų tėvelių kūrybinių darbų paroda „100-asis pavasaris Palangoje"